הדרכה טיפולית להורים

במסגרת הקליניקה האוניברסיטאית בבית הספר לחינוך, באוניברסיטת בר אילן, אנו מטפלים בילדים ובמשפחותיהם ומציעים מגוון אפשרויות הדרכה וטיפול:

 תכנית הדרכה טיפולית להורים: קידום איכות אינטראקציית הורה-ילד לפעוטות עם קשיים  בעיבוד חושי, ויסות עצמי וקשיי תקשורת

תכנית ההדרכה הטיפולית כוללת הדרכה פרטנית להורים במטרה להתאים את דפוסי הטיפול היומיומיים והמשחק עם ילדם למאפיינים הייחודיים שלו. התכנית מיושמת עם משפחות לילדים עם קשיים בעיבוד חושי, ויסות עצמי וקשיי תקשורת, כולל ילדים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי.

התכנית מיועדת לילדים צעירים (מלידה ועד גיל חמש) ומועברת ע"י צוות היחידה.

במסגרת התכנית אנו מבצעים הערכה לגבי היבטים שונים בתיפקודו של הילד, לומדים יחד עם ההורים את דפוסי התקשורת שלו ואת פרופיל התגובות שלו לגירויים חושיים, ומנתחים יחד עם ההורים צילומי וידאו של האינטראקציה שלהם עם ילדם. ההתמקדות היא בהעלאת מודעותם של ההורים להתנהגותם באינטראקציה עם הילד ולהשפעתה על יכולתו של הילד להיות מווסת, תקשורתי ומטרתי יותר.

התכנית משלבת גישות קליניות המתייחסות להתפתחות ריגשית-תקשורתית, תפקוד חושי והתפתחות היכולת לויסות עצמי. עם גישות חינוכיות הממוקדות בקידום התנהגותם ההוראתית של ההורים ויכולתם להכליל ולהעביר את הידע הקליני שרכשו בהדרכה להתנהלות השוטפת עם ילדם בחיי היום יום.

ייעוץ קצר מועד (מספר מפגשים בודדים) להורים לתינוקות ופעוטות המעוניינים בהדרכה תומכת לגבי סוגיות המתייחסות להתנהלות היום יומית עם ילדם

הורים רבים לתינוקות ופעוטות מתלבטים לגבי הדרך בה עליהם להתנהג עם ילדם במצבים שונים בחיי יום יום במיוחד כאשר הילד מראה התנהגות שלא ברורה להם והם מתקשים לעיתים להגיב אליו בביטחון ובאופן מקדם התפתחות.

סוגיות המטופלות במסגרת הייעוץ קצר המועד כוללות דפוסי התנהגות מאתגרים של הפעוט, שימת גבולות ברורים ועיקביים, אתגרי שינה, אתגרי אכילה וכו'.

במקרה הצורך נעשית במסגרת הייעוץ גם הדרכה במסגרת החינוכית כמו גם הפניה לגורמי טיפול התפתחותיים רלוונטים. תכנית ההדרכה הינה אישית לכל משפחה ומועברת על-ידי צוות היחידה.

יעוץ קצר מועד להורים

ליווי הורים

ליווי הורים

הגידול של ילד עם צרכים מיוחדים מזמן לא אחת להורים התמודדות מורכבת ורציפה עם סוגיות שונות הנוגעות לא רק לילד אלא גם לעצמם ולהורותם. בנוסף לתכנית ההדרכה המתמקדת בילד, ובהתאם לצורך, אנו מציעים מפגשים טיפוליים להורים המאפשרים עיבוד והדרכה לגבי היבטים הנוגעים להורות, לזוגיות ולהתנהלות המשפחתית בכלל. במפגשים אלו, המבוססים על מודלים של הדרכת הורים טיפולית, הורים מקבלים מקום להעלות קשיים, לבטים ותחושות שונים המצטברים ומלווים אותם (כגון קבלה וכאב, הווה ועתיד, צרכי הילד, צרכי ההורה וצרכי המשפחה, וכד'.), תוך התמקדות בקושי, מחד, ובחיפוש דרכים להעצמה ולאופטימיות, מאידך.

המפגשים ניתנים ע"י פסיכולוגית היחידה.

מעבר לסרגל הכלים