ליווי אקדמי בהקמת מרכז לגיל הרך

טיפ-טף המרכז לגיל הרך חולון

צילום: טיפ-טף המרכז לגיל הרך חולון

צוות מרכז ההדרכה, בשיתוף עם היחידה הקלינית-התפתחותית מציע לרשויות ולמועצות מקומיות ואזוריות, המעוניינות בהקמת מרכז לגיל הרך, שרותי יעוץ וליווי מקצועי המשלבים ידע אקדמי ופרקטי בתחום הגיל הרך.

התפיסה הרעיונית המוצעת על ידי צוות תכנית הריס מתבססת על מודל ה-Misc, שאותו פיתחה  פרופ' פנינה קליין ז"ל, כלת פרס ישראל לחקר החינוך. המודל בנוי על "תפריט מנטאלי" לו זקוקים תינוקות ופעוטות על מנת לפתח בריאות נפשית, וכדי לשפר את פוטנציאל הלמידה וההתפתחות שלהם. מודל זה נבדק מחקרית בארצות שונות ונמצא יעיל לקידום ההתפתחות הרגשית והשכלית של תינוקות ופעוטות.

משתנים רבים משפיעים על התפתחות הילד, מתוכם, הקשר בין הילד למבוגר הנמצא אתו באינטראקציה יומיומית הוא המשתנה בעל ההשפעה הרבה ביותר על התפתחותו. בהתבסס על מחקרים בתחום הנוירולוגיה והתפקוד המוחי, החוויות המוקדמות שילד חווה באינטראקציה עם המבוגרים סביבו, משפיעות לא רק על התנהגותו, אלא על מבנה המוח.

פלסטיות המוח היא חרב פיפיות, ניתן לקדם התפתחות ילדים או לסכן אותה.

בידי אנשי חינוך וקובעי מדיניות היכולת למנוע מילדים חוויות שליליות אשר עלולות לגרום לעיכוב התפתחותי, ובאחריותם לזמן להם חוויות חיוביות שתאפשרנה התפתחות תקינה.

הליווי והייעוץ בתכנון ובבניית מרכז לגיל הרך מטעם תכנית הריס מדגיש את המאפיינים הייחודיים של התפתחות בגיל הרך- הזיקה בין תחומי ההתפתחות השונים, הרצף ההתפתחותי, ההתאמה בין בשלות פיזיולוגית להתנסות ואת התנאים להתפתחות מיטבית- קשר משמעותי ומשרה ביטחון, סביבה מותאמת לתינוקות ולפעוטות המאפשרת משחק ולמידה, ומעל לכל- איכות האינטראקציה המתקיימת בין המבוגר לבין התינוק והפעוט.

בשנת 2014 הוקם ביזמת עירית חולון, וביעוץ וליווי של פרופ' פנינה קליין ז"ל מרכז "טיפ-טף" – מרכז ייחודי וחדשני שתוכנן והוקם במיוחד עבור הורים, תינוקות ופעוטות מלידה ועד גיל 3 בלבד, ומבוסס על מודל ה-Misc.

המרכז מזמן אפשרויות משחק חוויתי והתנסויות מגוונות עבור תינוקות, פעוטות והוריהם, בליווי אנשי מקצוע בעלי ידע אקדמי וניסיון בהדרכת הורים לתינוקות, פעוטות וילדים צעירים. המטרה המנחה את פעילות אנשי המרכז היא הרצון לעזור להורים להגביר את ההנאה מההורות, להעצים אותם בתפקידם ההורי ולשפר את איכות האינטראקציה שלהם עם ילדם, כדי לשפר את סיכוייו לגדול ולהתפתח טוב יותר.

מעבר לסרגל הכלים